| Nominal wattage | 4.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 75.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 740 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 170 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 106 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 170 |
| Power factor λ | ≥0.4 |
| Total harmonic distortion | 84.2 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 3*300 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3x300 lm |
| Luminous efficacy | 75 lm/W |
| Color temperature | 2000 K |
| Light color (designation) | Comfort warm white |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | ≤1.0 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | ≤0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 300 ° |
| Diameter | 45.00 mm |
| Length | 7000.00 mm |
| Height | 1045 mm |
| Width | 45.00 mm |
| Product weight | 1205.00 g |
| Product color | Grey |
| Housing color | Grey |
| Body material | Silicone |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Suspended |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E27 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 15000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Standards | CE |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 11 W LED |
| Number of illuminants | 3 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854724855 | Folding box 1 |
292 mm x 292 mm x 212 mm | 1389.00 g | 18.08 dm³ |
| 4099854724862 | Shipping box 4 |
410 mm x 370 mm x 250 mm | 6006.00 g | 37.93 dm³ |