| Nominal wattage | 50.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current | 218.000 mA |
| Inrush current | 8.2 A |
| Inrush current time Th50 | 100 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 47 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 23 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 43 |
| Power factor λ | > 0.9 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 5800 lm |
| Luminous efficacy | 30 lm/W |
| Color temperature | 2700 K / 4000 K / 6000 K |
| Reference control setting of contained light source (Kelvin) | 2700 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White; Cool Daylight |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 200 ° |
| Diameter | 400.00 mm |
| Height | 60.00 mm |
| Product weight | 2300.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum|Steel |
| Cover material | Polymethylmethacrylate (PMMA) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Ceiling |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854659355 | Folding box 1 |
97 mm x 452 mm x 453 mm | 2960.00 g | 19.86 dm³ |
| 4099854659362 | Shipping box 2 |
465 mm x 210 mm x 478 mm | 6640.00 g | 46.68 dm³ |