| Nominal wattage | 12.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current | 95.000 mA |
| Inrush current | 4 A |
| Inrush current time Th50 | 100 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 114 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 66 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 106 |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | < 120 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 700 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1050 lm |
| Luminous efficacy | 62 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 300 ° |
| Length | 190.00 mm |
| Height | 335.00 mm |
| Width | 120.00 mm |
| Product weight | 570.00 g |
| Cable length | 1500 mm |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum|Steel |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| Mounting location | Table |
| Adjustable | No |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Standards | CE |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854659188 | Folding box 1 |
162 mm x 242 mm x 383 mm | 879.00 g | 15.02 dm³ |
| 4099854659195 | Shipping box 4 |
400 mm x 340 mm x 510 mm | 4485.00 g | 69.36 dm³ |