| Nominal wattage | 59 W / 49 W / 42 W / 34 W |
| Nominal voltage | 220…250 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 150mA / 190mA / 215mA / 260 mA |
| Inrush current | 30.6 A |
| Inrush current time Th50 | 300 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 7 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 7 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 11 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | II |
| Surge capability (L-N) | 6 kV |
| Operating mode | Integrated LED driver |
| Luminous flux | 8200 lm / 6800 lm / 5840 lm / 4730 lm |
| Luminous efficacy | 139 lm/W |
| Color temperature | 3000 K / 4000 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White |
| Color rendering index Ra | 80 |
| Standard deviation of color matching | 5 sdcm |
| Low flicker | Yes |
| Flickering metric (Pst LM) | < 1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | < 0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 165° x 65 ° |
| Nominal wattage | Color temperature | Luminous flux | Luminous efficacy |
|---|---|---|---|
| 59 W | 4000 K | 8200 lm | 139 lm/W |
| 59 W | 3000 K | 7850 lm | 133 lm/W |
| 49 W | 4000 K | 6800 lm | 139 lm/W |
| 49 W | 3000 K | 6520 lm | 133 lm/W |
| 42 W | 4000 K | 5840 lm | 139 lm/W |
| 42 W | 3000 K | 5600 lm | 133 lm/W |
| 34 W | 4000 K | 4730 lm | 139 lm/W |
| 34 W | 3000 K | 4520 lm | 133 lm/W |
| Diameter | 395.00 mm |
| Height | 417.00 mm |
| Product weight | 4735.00 g |
| Cable length | 7000 mm |
| Product color | Gray |
| Housing color | Gray |
| RAL Color (most similar) | RAL 7024 |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Light emitting surface material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -30…+50 °C |
| Temperature range at storage | -35…+80 °C |
| Type of connection | Cable, 3-pole |
| Type of protection | IP66 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK10 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Post top |
| Mounting location | Pole |
| Application environment | Outdoor |
| Adjustable | No |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 100000 h 1) |
| Lifespan L80/B10 at 25 °C | 100000 h 1) |
| Lifespan L90/B10 at 25 °C | 56000 h |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Output current | 1490…1240…1060…850 mA |
| ECG - Output ripple current | < 20 % |
| Standards | CE; UKCA; EAC; ENEC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Added function | MULTI SELECT |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), 2-(2H-benzotriazol-2-yl)-4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)phenol (UV329) - (3147-75-9), Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts, Tripnehyl Phosphate (115-86-6) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854649882 | Shipping box 1 |
435 mm x 435 mm x 220 mm | 5100.00 g | 41.63 dm³ |
| EAN | SEG number | STK number | EFO number | UK Org |
|---|---|---|---|---|
| 4099854649882 | 7750256 | 4544150 | 3540466 | 438614990 |