| Nominal wattage | 50.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 215.000 mA |
| Inrush current | 0.215 A |
| Inrush current time Th50 | 540 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 16 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 16 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 27 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 4500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 5800 |
| Luminous efficacy | 90 lm/W |
| Color temperature | 3000…4000…6500 K |
| Reference control setting of contained light source (Kelvin) | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White; Cool Daylight |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 595.00 mm |
| Height | 32.00 mm |
| Width | 595.00 mm |
| Product weight | 1430.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polystyrene (PS) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…45 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-pole |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK02 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface/Recessed |
| Mounting length | 595 mm |
| Mounting width | 595 mm |
| Mounting depth | 50 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from September 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854649356 | Folding box 1 |
40 mm x 612 mm x 614 mm | 1788.00 g | 15.03 dm³ |
| 4099854649363 | Shipping box 4 |
630 mm x 180 mm x 640 mm | 8440.00 g | 72.58 dm³ |