| Protection class | I |
| Length | 172 mm |
| Height | 18.00 mm |
| Width | 104.00 mm |
| Product weight | 98.00 g |
| Product color | Black |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of protection | IP20 |
| Mounting location | Luminaire |
| Replaceable light source | No |
| Standards | CE; UKCA |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Available from December 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854631191 | Folding box 1 |
22 mm x 130 mm x 160 mm | 122.00 g | 0.46 dm³ |
| 4099854631207 | Folding box 4 |
138 mm x 98 mm x 142 mm | 542.00 g | 1.92 dm³ |
| 4099854631214 | Shipping box 64 |
410 mm x 294 mm x 312 mm | 9332.00 g | 37.61 dm³ |