| Nominal wattage | 16 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 130 mA |
| Inrush current | 12.5 A |
| Inrush current time Th50 | 1.1 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 60 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 48 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 76 |
| Power factor λ | 0.50 |
| Total harmonic distortion | 150 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1300 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1800 lm |
| Luminous efficacy | 81 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | 1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | 0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 130 ° |
| Length | 1277.00 mm |
| Height | 65.00 mm |
| Width | 65.00 mm |
| Product weight | 741.00 g |
| Product color | Gray |
| Housing color | Gray |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP65 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK06 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | G13 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Available from November 2025 |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075851221 | Folding box 1 |
1,280 mm x 67 mm x 67 mm | 1053.00 g | 5.75 dm³ |
| 4058075851238 | Shipping box 60 |
1,311 mm x 710 mm x 426 mm | 63796.00 g | 396.53 dm³ |
| 4099854595783 | Shipping box 90 |
1,311 mm x 710 mm x 630 mm | 99553.00 g | 586.41 dm³ |