| Nominal wattage | 2.50 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 500.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 20 lm |
| Luminous efficacy | 20 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | RGBW |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Length | 129.00 mm |
| Height | 90.00 mm |
| Width | 96.00 mm |
| Product weight | 180.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Plastic |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+60 °C |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | 18650 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Battery charging time | 6 h |
| Standards | CE; UKCA |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854536670 | Folding box 1 |
96 mm x 131 mm x 142 mm | 230.00 g | 1.79 dm³ |
| 4099854536687 | Shipping box 6 |
298 mm x 272 mm x 156 mm | 1661.00 g | 12.64 dm³ |