| Nominal wattage | 0.60 W |
| Nominal voltage | 4,5 V |
| Mains frequency | 0 Hz |
| Nominal current | 120.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 25 lm |
| Luminous efficacy | 41 lm/W |
| Color temperature | 6500 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 222.00 mm |
| Height | 21.00 mm |
| Width | 16.20 mm |
| Product weight | 70.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+60 °C |
| Temperature range at storage | -20…+50 °C |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| Adjustable | Yes |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 10000 h 1) |
| Type of Battery | Alkaline |
| Battery size [GMS] | AAA |
| Nominal voltage of battery | 1.5 V |
| Standards | CE; UKCA |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854532054 | Blister 1 |
23 mm x 140 mm x 400 mm | 110.00 g | 1.29 dm³ |
| 4099854532061 | Shipping box 6 |
413 mm x 243 mm x 153 mm | 908.00 g | 15.35 dm³ |