| Nominal wattage | 1.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 1000.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 70 lm |
| Luminous efficacy | 44 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Length | 451.00 mm |
| Height | 41.00 mm |
| Width | 46.00 mm |
| Product weight | 360.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum|Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+60 °C |
| Type of connection | USB |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Type of sensor | Light; Motion |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | Others |
| Number of included batteries | 1 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Nominal capacity of battery | 1000 mAh |
| Battery charging time | 6 h |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854532016 | Folding box 1 |
32 mm x 47 mm x 448 mm | 421.00 g | 0.67 dm³ |
| 4099854532023 | Shipping box 8 |
462 mm x 205 mm x 90 mm | 3807.00 g | 8.52 dm³ |