| Nominal wattage | 6.90 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 800.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 800 µs |
| Power factor λ | 1.00 |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 400 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 650 lm |
| Luminous efficacy | 57 lm/W |
| Color temperature | 6500 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 42.00 mm |
| Height | 215.00 mm |
| Width | 43.00 mm |
| Product weight | 168.00 g |
| Product color | White |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | USB |
| Type of protection | IP54 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | Push-DIM |
| Mounting type | Standing |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 5000 |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | 18650 |
| Number of included batteries | 1 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Nominal capacity of battery | 2200 mAh |
| Battery charging time | 5.5 h |
| Standards | CE; UKCA |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854531613 | Blister 1 |
55 mm x 140 mm x 195 mm | 192.00 g | 1.50 dm³ |
| 4099854531620 | Shipping box 6 |
388 mm x 158 mm x 331 mm | 1417.00 g | 20.29 dm³ |