| Nominal wattage | 0.30 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 500.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 500 µs |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 5 lm |
| Luminous efficacy | 16 lm/W |
| Color temperature | 3000…6500 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 90.00 mm |
| Height | 96.10 mm |
| Width | 48.40 mm |
| Product weight | 85.00 g |
| Product color | White |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | USB |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| Adjustable | No |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100 000 |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | Others |
| Number of included batteries | 1 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Battery charging time | 4 h |
| Standards | CE; UKCA |
| Ball shot safe | No |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854530838 | Blister 1 |
55 mm x 140 mm x 195 mm | 109.00 g | 1.50 dm³ |
| 4099854530845 | Shipping box 6 |
385 mm x 154 mm x 210 mm | 826.00 g | 12.45 dm³ |