| Nominal wattage | 5.50 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 1100.000 mA |
| Power factor λ | 1.00 |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 250 lm |
| Luminous efficacy | 49 lm/W |
| Color temperature | 3000 … 4000 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Beam angle | 120 ° |
| Diameter | 200 mm |
| Length | 310.00 mm |
| Height | 330.00 mm |
| Width | 310.00 mm |
| Product weight | 415.00 g |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | USB |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK02 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | Bluetooth |
| Mounting type | Standing |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | CR2032 |
| Nominal voltage of battery | 3 V |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854497612 | Folding box 1 |
40 mm x 250 mm x 235 mm | 450.00 g | 2.35 dm³ |
| 4099854497629 | Shipping box 20 |
505 mm x 445 mm x 260 mm | 9830.00 g | 58.43 dm³ |