| Nominal wattage | 50.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 250.000 mA |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 51 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 51 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 5000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 5250 lm |
| Luminous efficacy | 100 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 172.00 mm |
| Height | 223.00 mm |
| Width | 70.00 mm |
| Product weight | 720.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Glass |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -10…+35 °C |
| Temperature range at storage | -30…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP44 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK06 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Wall |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of sensor | Light; Motion |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Sensor controlled switching time | 10 s…8 min |
| Detection range of motion sensor | 2…8 m |
| Detection threshold of daylight sensor | 10…2000 lx |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Additional info can be provided per individual request |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854487309 | Folding box 1 |
84 mm x 179 mm x 236 mm | 785.00 g | 3.55 dm³ |
| 4099854487316 | Shipping box 8 |
370 mm x 350 mm x 255 mm | 6785.00 g | 33.02 dm³ |