| Nominal wattage | 6.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 430.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | External LED driver |
| Luminous flux | 500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 460 lm |
| Luminous efficacy | 83 lm/W |
| Color temperature | 2000 … 6500 K |
| Light color (designation) | RGBW |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 1200.00 mm |
| Height | 3.00 mm |
| Width | 12.00 mm |
| Product weight | 65.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Plastic |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | ZIGBEE |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854483073 | Folding box 1 |
67 mm x 167 mm x 168 mm | 123.00 g | 1.88 dm³ |
| 4099854483080 | Shipping box 4 |
350 mm x 185 mm x 155 mm | 744.00 g | 10.04 dm³ |