| Nominal wattage | 2.60 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 25.000 mA |
| Power factor λ | > 0.4 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 230 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 230 lm |
| Luminous efficacy | 88 lm/W |
| Color temperature | 2700 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Luminous intensity | 400 cd |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 36 ° |
| Diameter | 80.00 mm |
| Height | 95.00 mm |
| Product weight | 130.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Steel |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Screw terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Recessed |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| Mounting diameter | 60 mm |
| Mounting depth | 140 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | GU10 |
| Lifespan L80/B10 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Number of illuminants | 5 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854482939 | Folding box 5 |
80 mm x 190 mm x 250 mm | 914.00 g | 3.80 dm³ |
| 4099854482946 | Shipping box 20 |
347 mm x 217 mm x 275 mm | 3654.00 g | 20.71 dm³ |