| Nominal wattage | 0.68 W |
| Nominal voltage | 4,5 V |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 40 lm |
| Luminous efficacy | 58 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Beam angle | 120 ° |
| Diameter | 69.00 mm |
| Height | 25.70 mm |
| Product weight | 33.5 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Nominal voltage of battery | 4,5 V |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854479274 | Folding box 3 |
81 mm x 81 mm x 87 mm | 120.00 g | 0.57 dm³ |
| 4099854479281 | Shipping box 18 |
255 mm x 175 mm x 138 mm | 942.00 g | 6.16 dm³ |