| Nominal wattage | 1.80 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Total harmonic distortion | < 70 % |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 100 lm |
| Luminous efficacy | 68 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 153.00 ° |
| Length | 100.00 mm |
| Height | 114.00 mm |
| Width | 140.00 mm |
| Product weight | 280.00 g |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Plastic |
| Cover material | Polymethylmethacrylate (PMMA) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+70 °C |
| Type of connection | USB Type-C |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | 3 DIM |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Socket |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Battery size [GMS] | Others |
| Number of included batteries | 1 |
| Battery charging time | < 4 h |
| Standards | CE; EAC; UKCA |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from June 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854478918 | Folding box 1 |
120 mm x 120 mm x 126 mm | 345.00 g | 1.81 dm³ |
| 4099854478925 | Shipping box 4 |
250 mm x 130 mm x 262 mm | 1559.00 g | 8.52 dm³ |