| Nominal wattage | 14.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Nominal current | 120.000 mA |
| Power factor λ | > 0.50 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1020 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1020 lm |
| Luminous efficacy | 72 lm/W |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 3000.00 mm |
| Height | 3.00 mm |
| Width | 10.00 mm |
| Product weight | 140.00 g |
| Product color | Yellow |
| Housing color | Yellow |
| Body material | Silicone |
| Cover material | Silicone |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Surface |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 10000 |
| Standards | CE |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), Dodecamethylcyclohexasiloxane [D6] |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854478413 | Folding box 1 |
57 mm x 117 mm x 118 mm | 172.00 g | 0.79 dm³ |
| 4099854478420 | Shipping box 4 |
250 mm x 130 mm x 140 mm | 837.00 g | 4.55 dm³ |
| Product image | Product name | EAN |
|---|---|---|
|
|
SMART+ WIFI Remote Control USB-C Black | 4099854419089 |