| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Diameter | 200.00 mm |
| Height | 365.00 mm |
| Product weight | 1280.00 g |
| Cable length | 1500 mm |
| Product color | Blue|Pink |
| Housing color | Blue|Pink |
| Body material | Steel |
| Cover material | Glass |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| Mounting location | Table |
| Application environment | Indoor |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E14 |
| Standards | CE |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 25 W (15 W LED) |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), Tripnehyl Phosphate (115-86-6) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075847026 | Folding box 1 |
233 mm x 233 mm x 423 mm | 1840.00 g | 22.96 dm³ |
| 4099854476181 | Shipping box 4 |
480 mm x 480 mm x 440 mm | 7810.00 g | 101.38 dm³ |