| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Diameter | 500.00 mm |
| Length | 1860 mm |
| Height | 1255.00 mm |
| Product weight | 1860.00 g |
| Product color | Green|Yellow |
| Housing color | Green|Yellow |
| Body material | Steel |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Suspended |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E27 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 25 W (15 W LED) |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), Tripnehyl Phosphate (115-86-6) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075846944 | Folding box 1 |
243 mm x 563 mm x 573 mm | 3372.00 g | 78.39 dm³ |
| 4099854476143 | Shipping box 2 |
580 mm x 510 mm x 600 mm | 8274.00 g | 177.48 dm³ |