| Nominal wattage | 23.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 104.000 mA |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 50 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 100 |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | ≤ 20 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 2000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 2580 lm |
| Luminous efficacy | 87 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 106.20 ° |
| Length | 200.00 mm |
| Height | 262.00 mm |
| Width | 197.00 mm |
| Product weight | 1100.00 g |
| Product color | Dark grey |
| Housing color | Dark grey |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP44 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK05 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of sensor | Infrared sensor |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854474897 | Folding box 1 |
262 mm x 212 mm x 177 mm | 1241.00 g | 9.83 dm³ |
| 4099854474903 | Shipping box 4 |
538 mm x 440 mm x 214 mm | 5767.00 g | 50.66 dm³ |