| Nominal wattage | 22.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 102.000 mA |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | ≤ 20 % |
| Protection class | II |
| Luminous flux | 1600 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 2450 lm |
| Luminous efficacy | 72 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 112 ° |
| UGR | < 25 |
| Diameter | 280.00 mm |
| Height | 112.00 mm |
| Product weight | 1200.00 g |
| Product color | Dark grey |
| Housing color | Dark grey |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP44 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK05 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Type of sensor | Motion; Daylight |
| Sensor detection angle | 340 ° |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Reset settings to default by switching the product on for three seconds and off for three seconds and repeating this five times. |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854474811 | Folding box 1 |
322 mm x 322 mm x 157 mm | 1381.00 g | 16.28 dm³ |
| 4099854474828 | Shipping box 4 |
660 mm x 340 mm x 342 mm | 7621.00 g | 76.74 dm³ |