| Nominal wattage | 32.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 150.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 350 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 5 |
| Power factor λ | 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | External LED driver |
| Luminous flux | 2850 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3600 lm |
| Luminous efficacy | 231 lm/W |
| Color temperature | 2700…6500 K |
| Light color (designation) | RGBTW |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 500.00 mm |
| Height | 55.00 mm |
| Width | 500.00 mm |
| Product weight | 4150.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Steel |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+45 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Screw terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Reset settings to default by switching the product on for three seconds and off for three seconds and repeating this five times. |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854473647 | Folding box 1 |
540 mm x 95 mm x 540 mm | 4400.00 g | 27.70 dm³ |
| 4099854473654 | Shipping box 3 |
560 mm x 315 mm x 565 mm | 14200.00 g | 99.67 dm³ |