| Nominal wattage | 78.00 W |
| Nominal voltage | 3,6 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 10.000 mA |
| Inrush current | 3.7 A |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 23 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 24 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 38 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 2500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 4500 lm |
| Luminous efficacy | 65 lm/W |
| Color temperature | 3000…6500 K |
| Reference control setting of contained light source (Kelvin) | 3000 K |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | ≤1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | ≤ 0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 100 ° |
| Length | 602.00 mm |
| Height | 216.00 mm |
| Width | 600.00 mm |
| Product weight | 4000.00 g |
| Product color | Gray |
| Housing color | Gray |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854472800 | Folding box 1 |
216 mm x 600 mm x 602 mm | 4688.00 g | 78.02 dm³ |
| 4099854472817 | Shipping box 2 |
620 mm x 452 mm x 620 mm | 11235.00 g | 173.75 dm³ |