| Nominal wattage | 8.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 50.000 mA |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | < 70 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 280 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 540 lm |
| Luminous efficacy | 35 lm/W |
| Color temperature | 2700…6500 K |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG1 |
| Beam angle | 120 ° |
| Diameter | 80.00 mm |
| Height | 800.00 mm |
| Product weight | 840.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum|Plastic |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Standing |
| Application environment | Indoor |
| Adjustable | No |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of Battery | Li metal button cell battery |
| Battery size [GMS] | CR2025 |
| Nominal voltage of battery | 3 V |
| Standards | CE |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Reset settings to default by switching the product on for three seconds and off for three seconds and repeating this five times. |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854472138 | Folding box 1 |
85 mm x 85 mm x 855 mm | 1150.00 g | 6.18 dm³ |
| 4099854472145 | Shipping box 6 |
885 mm x 275 mm x 190 mm | 6900.00 g | 46.24 dm³ |