| Nominal wattage | 24.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 150.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 148 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 31 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 38 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 61 |
| Power factor λ | > 0.70 |
| Total harmonic distortion | < 65 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 2320 lm |
| Luminous efficacy | 42 lm/W |
| Color temperature | 2700 K |
| Light color (designation) | RGBW |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 110 ° |
| UGR | < 30 |
| Length | 240.00 mm |
| Height | 1745.00 mm |
| Width | 240.00 mm |
| Product weight | 3035.00 g |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Metal |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -10…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug, EU |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK05 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Standing |
| Application environment | Indoor |
| Adjustable | Yes |
| With light source | Yes |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 50000 h |
| Number of switching cycles | 25000 |
| Standards | CE |
| Product remark | Reset settings to default by switching the product on for three seconds and off for three seconds and repeating this five times. |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854471698 | Folding box 1 |
70 mm x 440 mm x 320 mm | 3227.00 g | 9.86 dm³ |
| 4099854471704 | Shipping box 3 |
458 mm x 228 mm x 346 mm | 10260.00 g | 36.13 dm³ |