| Nominal wattage | 27.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 125.000 mA |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 16 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 24 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 2000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3000 lm |
| Luminous efficacy | 74 lm/W |
| Color temperature | 3000…6500 K |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 800.00 mm |
| Height | 65.00 mm |
| Width | 100.00 mm |
| Product weight | 1630.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polymethylmethacrylate (PMMA) |
| Light emitting surface material | PMMA |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from October 2025; Reset settings to default by switching the product on for five seconds and off for five seconds and repeating this five times. |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854471032 | Folding box 1 |
839 mm x 95 mm x 135 mm | 1834.00 g | 10.76 dm³ |
| 4099854471049 | Shipping box 6 |
867 mm x 291 mm x 320 mm | 12114.00 g | 80.74 dm³ |
| Product image | Product name | EAN |
|---|---|---|
|
|
SMART+ WIFI Remote Control USB-C Black | 4099854419089 |