| Nominal wattage | 9 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 47.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 100 µs |
| Power factor λ | > 0.7 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 617 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 900 lm |
| Luminous efficacy | 69 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 193.00 mm |
| Height | 650.00 mm |
| Width | 500.00 mm |
| Product weight | 3073.00 g |
| Cable length | 1600 mm |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Steel|Plastic |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | LEA/TR.EDG |
| Mounting type | Standing |
| Application environment | Indoor |
| Adjustable | Yes |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE; EAC |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854464010 | Folding box 1 |
187 mm x 247 mm x 423 mm | 3325.00 g | 19.54 dm³ |
| 4099854464027 | Shipping box 2 |
390 mm x 263 mm x 450 mm | 7422.00 g | 46.16 dm³ |