| Nominal wattage | 18.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 180.000 mA |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Protection class | II |
| Operating mode | External LED driver |
| Luminous flux | 980 lm |
| Luminous efficacy | 54 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 500.00 mm |
| Height | 8.00 mm |
| Width | 37.60 mm |
| Product weight | 525.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polycarbon|Acrylonitrile |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Type of sensor | Motion |
| Sensor technology | Infrared/Photocell |
| Standards | CE; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854462399 | Folding box 1 |
57 mm x 86 mm x 543 mm | 499.00 g | 2.66 dm³ |
| 4099854462405 | Shipping box 8 |
560 mm x 245 mm x 200 mm | 5536.00 g | 27.44 dm³ |