| Nominal wattage | 23.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Nominal current | 100.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 150 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 31 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 26 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 42 |
| Power factor λ | ≥0.5 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 2500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3200 lm |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 360 ° |
| Length | 567.00 mm |
| Height | 800.00 mm |
| Width | 566.00 mm |
| Product weight | 2100.00 g |
| Product color | Dark gray |
| Housing color | Dark gray |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | CLICKSWITC |
| Mounting type | Suspended |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854461705 | Folding box 1 |
62 mm x 608 mm x 599 mm | 3624.00 g | 22.58 dm³ |
| 4099854461712 | Shipping box 5 |
619 mm x 335 mm x 629 mm | 18120.00 g | 130.43 dm³ |