| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Length | 160.00 mm |
| Height | 180.00 mm |
| Width | 120.00 mm |
| Product weight | 1055.00 g |
| Product color | Dark grey |
| Housing color | Dark grey |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Glass |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP44 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E27 |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 25 W |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854461200 | Folding box 1 |
125 mm x 165 mm x 210 mm | 1159.00 g | 4.33 dm³ |
| 4099854461217 | Shipping box 4 |
350 mm x 270 mm x 230 mm | 5140.00 g | 21.74 dm³ |