| Nominal wattage | 6.00 W |
| Nominal voltage | 3 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 1700.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 550 lm |
| Luminous efficacy | 92 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Length | 155.00 mm |
| Height | 500.00 mm |
| Width | 150.00 mm |
| Product weight | 1250.00 g |
| Product color | Black |
| Housing color | Dark grey |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+70 °C |
| Type of protection | IP44 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of sensor | Light; Motion |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Sensor detection angle | 90 ° |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | ICR18650 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Battery charging time | >12 h |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead 7439-92-1 |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854455650 | Folding box 1 |
162 mm x 162 mm x 512 mm | 1470.00 g | 13.44 dm³ |
| 4099854455667 | Shipping box 4 |
340 mm x 340 mm x 540 mm | 6536.00 g | 62.42 dm³ |