| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Length | 230.00 mm |
| Height | 230.00 mm |
| Width | 170.00 mm |
| Product weight | 565.00 g |
| Product color | Black/Gold |
| Housing color | Black/Gold |
| Body material | Aluminum |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+85 °C |
| Type of connection | Screw terminal |
| Type of protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E27 |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 60 W |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854452352 | Folding box 1 |
181 mm x 239 mm x 292 mm | 1060.00 g | 12.63 dm³ |
| 4099854452369 | Shipping box 4 |
493 mm x 377 mm x 312 mm | 4240.00 g | 57.99 dm³ |