| Nominal wattage | 15.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 80.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 50 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 94 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 75 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 120 |
| Power factor λ | > 0.88 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1500 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1980 lm |
| Luminous efficacy | 107 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG1 |
| Beam angle | 100 ° |
| Length | 151.00 mm |
| Height | 205.00 mm |
| Width | 56.00 mm |
| Product weight | 365.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -25…+70 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP55 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK05 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Output current | 205…260 mA |
| Type of sensor | Light; Motion |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Sensor detection angle | 180 ° |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854451720 | Folding box 1 |
68 mm x 158 mm x 214 mm | 530.00 g | 2.30 dm³ |
| 4099854451737 | Shipping box 6 |
326 mm x 213 mm x 231 mm | 3180.00 g | 16.04 dm³ |