| Nominal wattage | 36.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 178.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 10.4 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 7 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 15 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 3200 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3850 lm |
| Luminous efficacy | 88 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| UGR | < 25 |
| Length | 596.00 mm |
| Height | 35.00 mm |
| Width | 596.00 mm |
| Product weight | 1410.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Aluminum|Plastic |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Cable, 3-pole |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| Mounting length | 590,00 mm |
| Mounting width | 590,00 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 20000 h 1) |
| Number of switching cycles | 10000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854451584 | Folding box 1 |
40 mm x 690 mm x 58 mm | 1972.00 g | 1.60 dm³ |
| 4099854451591 | Shipping box 5 |
630 mm x 240 mm x 630 mm | 9860.00 g | 95.26 dm³ |