| Nominal wattage | 24.00 W |
| Nominal current | 122 mA |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 100 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 62 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 100 |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | < 80 % |
| Operating mode | Integrated LED driver |
| Total luminous flux of contained light sources | 2880 lm |
| Color temperature | 2700…6500 K |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 120 ° |
| Diameter | 400 mm |
| Height | 91.00 mm |
| Width | 400 mm |
| Product weight | 650.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Metal |
| Cover material | CHROME|POLYMETHYLMETHACRYLATE (PMMA) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+70 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-pin |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Number of illuminants | empty |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Additional info can be provided per individual request |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854450181 | Folding box 1 |
131 mm x 541 mm x 543 mm | 1252.00 g | 38.48 dm³ |
| 4099854450198 | Shipping box 6 |
526 mm x 451 mm x 469 mm | 7510.00 g | 111.26 dm³ |