| Nominal wattage | 19.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 160.000 mA |
| Power factor λ | > 0.50 |
| Protection class | II |
| Operating mode | External LED driver |
| Luminous flux | 1000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1860 lm |
| Luminous efficacy | 53 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 3000.00 mm |
| Height | 6.70 mm |
| Width | 13.50 mm |
| Product weight | 435.00 g |
| Body material | Silicone |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Type of connection | Plug type F |
| Type of protection | IP44 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854449116 | Folding box 1 |
67 mm x 252 mm x 253 mm | 543.00 g | 4.27 dm³ |
| 4099854449123 | Shipping box 4 |
285 mm x 270 mm x 310 mm | 2639.00 g | 23.85 dm³ |