| Nominal wattage | 5.00 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 830.000 mA |
| Power factor λ | 1.00 |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Light color (designation) | RGB |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 5000.00 mm |
| Height | 3.00 mm |
| Width | 10.00 mm |
| Product weight | 110.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Plastic |
| Cover material | Silicone |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Surface |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 10000 |
| Battery size [GMS] | CR2025 |
| Standards | CE; UKCA |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | 1,2-dimethoxyethane;ethylene glycol dimethyl ether (EGDME) - battery (110-71-4) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854448676 | Folding box 1 |
67 mm x 167 mm x 168 mm | 168.00 g | 1.88 dm³ |
| 4099854448683 | Shipping box 8 |
350 mm x 285 mm x 190 mm | 1786.00 g | 18.95 dm³ |