| Nominal wattage | 10.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 62.000 mA |
| Inrush current | 22 mA |
| Power factor λ | > 0.50 |
| Total harmonic distortion | < 100 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 780 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 780 lm |
| Luminous efficacy | 78 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | < 0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 3000.00 mm |
| Height | 2.00 mm |
| Width | 10.00 mm |
| Product weight | 120.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Plaster |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 10000 |
| Battery size [GMS] | CR2025 |
| Standards | CE |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854448553 | Folding box 1 |
57 mm x 117 mm x 118 mm | 152.00 g | 0.79 dm³ |
| 4099854448560 | Shipping box 20 |
300 mm x 250 mm x 260 mm | 3446.00 g | 19.50 dm³ |