| Nominal wattage | 4.30 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 38.000 mA |
| Power factor λ | > 0.4 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 345 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 350 lm |
| Luminous efficacy | 80 lm/W |
| Color temperature | 2700 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | 90 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 36 ° |
| Diameter | 88.50 mm |
| Height | 112.00 mm |
| Product weight | 170.00 g |
| Product color | Brushed nickel |
| Housing color | Brushed nickel |
| Body material | Aluminum |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Screw terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK02 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Recessed |
| Application environment | Indoor |
| Mounting diameter | 75,0 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | GU10 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 15000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), Tripnehyl Phosphate (115-86-6) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854444548 | Folding box 1 |
91 mm x 93 mm x 96 mm | 212.00 g | 0.81 dm³ |
| 4099854444555 | Shipping box 4 |
201 mm x 197 mm x 117 mm | 1048.00 g | 4.63 dm³ |