| Nominal wattage | 2.00 W |
| Nominal voltage | 5 V |
| Nominal current | 490.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 100 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 120 lm |
| Luminous efficacy | 50 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 90.00 mm |
| Height | 90.00 mm |
| Width | 30.00 mm |
| Product weight | 130.00 g |
| Product color | Gray |
| Housing color | Gray |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | USB Type-C |
| Type of protection | IP54 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Standing |
| Mounting location | Socket |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Battery size [GMS] | Others |
| Number of included batteries | 1 |
| Battery charging time | 3 h |
| Standards | CE; EAC; UKCA |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from June 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854444517 | Blister 1 |
40 mm x 140 mm x 195 mm | 143.00 g | 1.09 dm³ |
| 4099854444524 | Shipping box 6 |
245 mm x 154 mm x 212 mm | 1019.00 g | 8.00 dm³ |