| Nominal wattage | 0.31 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 16.000 mA |
| Inrush current | 0.016 A |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 763 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 500 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 800 |
| Power factor λ | ≥ 0.01 |
| Total harmonic distortion | < 50 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 4 lm |
| Luminous efficacy | 13 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 135 ° |
| Diameter | 60.00 mm |
| Height | 58.40 mm |
| Product weight | 42.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Socket |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of sensor | Motion; Light |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Sensor detection angle | 100 ° |
| Detection range of motion sensor | 4…6 m |
| Standards | CE; EAC |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from June 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854444333 | Blister 1 |
60 mm x 140 mm x 195 mm | 55.00 g | 1.64 dm³ |
| 4099854444340 | Shipping box 6 |
385 mm x 154 mm x 212 mm | 548.00 g | 12.57 dm³ |