| Nominal wattage | 50.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 220.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 1 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 150 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 192 |
| Power factor λ | ≥ 0.90 |
| Protection class | I |
| Operating mode | Integrated LED driver |
| Luminous flux | 5400 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 6000 lm |
| Luminous efficacy | 108 lm/W |
| Color temperature | 6500 K |
| Light color (designation) | Cool Daylight |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 110 ° |
| Length | 291.00 mm |
| Height | 280.00 mm |
| Width | 174.00 mm |
| Product weight | 1400.00 g |
| Cable length | 1500 mm |
| Product color | Black/Gray |
| Housing color | Black/Gray |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Glass |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type F |
| Type of protection | IP65 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK06 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854430473 | Folding box 1 |
75 mm x 296 mm x 300 mm | 1680.00 g | 6.66 dm³ |
| 4099854430480 | Shipping box 6 |
475 mm x 311 mm x 325 mm | 10080.00 g | 48.01 dm³ |