| Nominal wattage | 15.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 113.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 100 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 58 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 46 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 74 |
| Power factor λ | ≥0.5 |
| Total harmonic distortion | ≤ 140 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 2600 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 3150 lm |
| Luminous efficacy | 173 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 95 ° |
| Length | 128.00 mm |
| Height | 123.00 mm |
| Width | 32.00 mm |
| Product weight | 373.00 g |
| Cable length | 1000 mm |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Glass |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Cable, 3-pole |
| Type of protection | IP65 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK06 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| Adjustable | Yes |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 50000 h 1) |
| Number of switching cycles | 25000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Number of illuminants | empty |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854429514 | Folding box 1 |
47 mm x 120 mm x 141 mm | 407.00 g | 0.80 dm³ |
| 4099854429521 | Shipping box 8 |
268 mm x 262 mm x 179 mm | 3541.00 g | 12.57 dm³ |