| Nominal wattage | 14.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 65.000 mA |
| Total harmonic distortion | ≤ 20 % |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1300 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1600 lm |
| Luminous efficacy | 93 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 651.00 mm |
| Height | 75.00 mm |
| Width | 105.00 mm |
| Product weight | 900.00 g |
| Product color | Gray |
| Housing color | Gray |
| Body material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+30 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP65 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK06 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | Yes |
| Holder designation | G13 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Standards | CE; UKCA; EAC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Number of illuminants | 2 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854429132 | Folding box 1 |
77 mm x 110 mm x 660 mm | 1056.00 g | 5.59 dm³ |
| 4099854429149 | Shipping box 6 |
672 mm x 236 mm x 265 mm | 7094.00 g | 42.03 dm³ |