| Nominal wattage | 38.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 170.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 482 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 12 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 12 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 20 |
| Power factor λ | > 0.90 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 3400 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 4370 lm |
| Luminous efficacy | 89 lm/W |
| Color temperature | 4000 K |
| Light color (designation) | Cool White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 1561.00 mm |
| Height | 64.00 mm |
| Width | 108.00 mm |
| Product weight | 1354.00 g |
| Product color | Grey |
| Housing color | Grey |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Cable, 2-pole |
| Type of protection | IP65 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK08 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | Yes |
| Holder designation | G13 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Number of illuminants | 2 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854428814 | Folding box 1 |
69 mm x 110 mm x 1,566 mm | 1411.00 g | 11.89 dm³ |
| 4099854428821 | Shipping box 6 |
1,580 mm x 234 mm x 235 mm | 9777.00 g | 86.88 dm³ |