| Nominal voltage | 3 V |
| Operating mode | Battery |
| Product weight | 149.5 g |
| Length | 85.00 mm |
| Width | 27.30 mm |
| Height | 85.00 mm |
| Product color | White |
| Body material | Plastic |
| Dimmable | No |
| Network protocol | WiFi |
| Compatible smart home technology | Amazon Alexa; Google Home |
| Battery size [GMS] | AA |
| Standards | CE; UKCA |
| Protection class | III |
| Type of protection | IP20 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854418136 | Folding box 1 |
33 mm x 112 mm x 112 mm | 172.00 g | 0.41 dm³ |
| 4099854418143 | Shipping box 4 |
236 mm x 123 mm x 83 mm | 884.00 g | 2.41 dm³ |
| 4099854418150 | Shipping box 48 |
500 mm x 395 mm x 190 mm | 11381.00 g | 37.53 dm³ |