| Nominal wattage | 10.10 W |
| Nominal voltage | 4,2 V |
| Nominal current | 2400.000 mA |
| Protection class | III |
| Operating mode | Battery |
| Luminous flux | 930 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1000 lm |
| Luminous efficacy | 92 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 % |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 100 ° |
| Length | 162.00 mm |
| Height | 100.00 mm |
| Width | 209.00 mm |
| Product weight | 430.00 g |
| Product color | Dark grey |
| Housing color | Dark grey |
| Body material | Polycarbonate (PC)|Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -10…+55 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of protection | IP54 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK04 |
| Dimmable | Yes |
| Mounting type | Surface |
| Application environment | Outdoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 54000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Type of sensor | Light; Motion |
| Sensor technology | Passive infrared (PIR) |
| Sensor detection angle | 110 ° |
| Detection range of motion sensor | 3…5 m |
| Type of Battery | Lithium ion |
| Battery size [GMS] | Others |
| Number of included batteries | 1 |
| Nominal voltage of battery | 3.7 V |
| Nominal capacity of battery | 2000 mAh |
| Battery charging time | 15 h |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Available from June 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854415111 | Folding box 1 |
167 mm x 215 mm x 112 mm | 539.00 g | 4.02 dm³ |
| 4099854415128 | Shipping box 6 |
344 mm x 225 mm x 352 mm | 3621.00 g | 27.24 dm³ |