| Nominal wattage | 1.30 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50/60 Hz |
| Nominal current | 20.000 mA |
| Inrush current | 6.72 A |
| Inrush current time Th50 | 47.6 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 111 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 89 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 142 |
| Power factor λ | 0.2 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Integrated LED driver |
| Luminous flux | 200 lm |
| Luminous efficacy | 150 lm/W |
| Color temperature | 5700 K |
| Light color (designation) | Cool Daylight |
| Color rendering index Ra | > 70 |
| Low flicker | Yes |
| Flickering metric (Pst LM) | ≤ 1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | ≤ 0,4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG1 |
| Beam angle | 150° + 155x90 ° |
| Nominal wattage | Color temperature | Luminous flux | Luminous efficacy |
|---|---|---|---|
| 1.3 W | 5700 K | 200 lm + 160 lm | 150 lm/W + 120lm/W |
| Diameter | 104.00 mm |
| Height | 66.00 mm |
| Product weight | 250.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polycarbonate (PC) |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | 0…+45 °C |
| Temperature range at storage | 0…+35 °C |
| Type of connection | Terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Recessed |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| Mounting diameter | 95 mm |
| Mounting depth | 66.00 mm |
| Adjustable | No |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 50000 |
| Output current | 230 mA |
| ECG - Output ripple current | 28 % |
| Type of Battery | LiFePO4 |
| Battery size [GMS] | Others |
| Nominal voltage of battery | 3.2 V |
| Nominal capacity of battery | 1800 mAh |
| Battery charging time | 24 h |
| Type of Emergency Lighting (EL) | EL unit (battery and controller) for decentral operation included |
| Area of emergency application | Anti-panic lighting |
| Type of emergency light operation | Non-maintained |
| Type of emergency operation test | Automatic |
| Wattage in emergency operation mode | 1.3 W |
| Luminous flux in emergency operation mode | 200 lm |
| Battery life in emergency operation mode | 3 h |
| Integrated test switch | Yes |
| Standards | CE; CB; EAC; UKCA; ENEC |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), 2-(2H-benzotriazol-2-yl)-4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)phenol (3147-75-9) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4099854230653 | Folding box 1 |
142 mm x 140 mm x 83 mm | 320.00 g | 1.65 dm³ |
| 4099854230660 | Shipping box 20 |
300 mm x 295 mm x 445 mm | 6850.00 g | 39.38 dm³ |
| Product image | Product name | EAN |
|---|---|---|
|
|
EM SPOT SURFACE FRAME | 4099854232183 |
| EAN | UK Org |
|---|---|
| 4099854230653 | 438118975 |